DropBox je rýchla a ľahká synchronizácia, záloha dát medzi počítačmi a inými zariadeniami, alebo uložište na preposielanie dát.

 

Zhrnutie čo Dropbox umožňuje

 • Integrácia do systému
 • Prístup k dátam odkiaľkoľvek kde je prístup k internetu
 • Synchronizácia a záloha dát medzi počítačmi a inými zariadeniami
 • Synchronizácia a zdieľanie dát medzi rôznymi používateľmi
 • Rýchla možnosť zdieľania galérií, alebo možnosť zaslania odkazu na stiahnutie daného súboru používateľom ktorý Dropbox nevlastnia
 • Aplikácia pri využívaní základnej kapacity 2GB je zadarmo (možnosť bezplatného rozšírenia o ďalších 8GB)
 •  

   

  To bolo v skratke a teraz trošku obšírnejšie. Dropbox je aplikácia vďaka ktorej nebudete musieť neustále nosit nejaké to USBčko. Ocenia ju hlavne ľudia ktorý majú viacej počítačov napr. doma PC a na cesty notebook, poprípade v práci ďalší počítač. Táto aplikácia Vám v počítači vytvorí zložku do ktorej si budete ukladať dáta ktoré chcete používať aj na iných zariadeniach.

  Ako to pracuje? Jednoducho. Akonáhle niečo do tejto zložky (poprípade jej podpriečinkov) uložíte a ste v tej chvíli pripojený na internet tak sa Vám tieto dáta zrkadlovo prekopírujú na Váš účet na servery a z tamaď zase na všetky Vaše zariadenia s ktorými túto zložku zdieľate. Všetko prebieha plne automaticky takže o nič sa nemusíte starať. Takže jediné čo vy musíte urobiť je uložiť si dáta to tejto zložky.

  Uvediem príklad. V práci pracujem na nejakom zadaní, no nestihnem to dokončiť a musím odísť z práce domov pretože mám iné povinnosti, ale zákazník tu zákazku potrebuje mať zajtra dokončenú. Takže si zložku uložím do Dropboxu a keď prídem domov a mám čas pokračovať jednoducho si otvorím túto zložku na počítači ktorý mám doma a pokračujem v práci, dokončím prácu súbor uložím vo finálnej verzii a ráno v práci môžem zákazku prezentovať. Takže ušetrím čas a zjednoduším si život.

  Ďalšou výhodou je že si môžem vytvoriť zložku ktorú budem zdieľať s ďalšími používateľmi napr. Vytvorím si zložku s názvom firmy s ktorou zdieľam tento priečinok a ona si ho nazve podľa našej firmy. Akonáhle niečo do tejto zložky u seba uložia objavi sa mi to v mojom Dropboxe a naopak detto. Aplikácia taktiež upozorní, že súbory v niektorej zo zložiek boli aktualizované, pridané, či vymazané a aj ich počet takže človek má prehľad o tom že či mu niekto niečo poslal.

  Ďalšou zaujímavou možnosťou je možnosť poslať odkaz na daný súbor. To sa dá využiť pokiaľ niekto nemá Dropbox, alebo si zasielate nejaké dáta len občas. Na to slúži zvláštny priečinok s názvom Public.

  Taktiež sa v Dropboxe nachádza ešte jedna špecialna zložka s názvom Photos do ktorej si môžte po zložkách urobiť albumi fotografii a tie si cez webový prehliadač prezrieť hocikde, samozrejme kde máte prístup na internet.

   

  Ďalšou veľkou výhodou je integrácia do systému a teda celkové uľahčenie práce, na stavovej lište budete mať ikonku Dropboxu na ktorú stačí dvakrát klikúť a otvorí sa Dropbox priečinok (Windows), alebo kliknutím pravým tlačítkom máte k dispozícii nastavenie celej aplikácie, takže vždy po ruke.

   

  Aplikácia je stiahnuteľná zadarmo a jej využívanie pri základnej kapacite 2GB taktiež, táto kapacita sa dá rozšíriť až na 10GB, alebo je možnosť platenej varianty kde je na výber 50GB, alebo 100GB priestoru.

   

  Ako som už ale vyšie spomínal táto aplikácia je multiplatformová takže ju viete používať na zariadeniach Windows, Mac a Linux, no taktiež na iPhone, iPad, Android, BlackBerry a taktiež sa na ňu viete pripojiť cez hociktorý webový prehliadač. Presné informácie a požadavky nájdete na officialnej stránke (v angličtine).

  Postup inštalácie a ukážka vyššie spomenutých funkcií

  1. Musíte sa zaregistrovať a teda vytvoriť si vlastný účet pri čom je potrebné vyplnenie len Vaše meno, priezvysko, e-mail a heslo (môžete sa zaregistrovať cez tento odkaz, pričom Vy aj my dostaneme +250mb trvalého rozšírenia kapacity (toto je jeden zo spôsobov rozšírenia kapacity)).

  2. Po registrácií Vám samo ponúkne možnosť stiahnutia programu.